Minden macska tulajdonos szereti, ha cicája játékos, szívesen elgyönyörködik az ugráló, bukfencező kedvencben, ahogy az kecsesen pofozza a műegeret, vagy lesből támad a lengedező pávatollra. Különösen a fiatal állatoknak van szüksége kiadós testmozgásra, de az idősebb cicákat is ifjan tartja a napi játék. Ráadásul az éjszakai nyugalmunk is biztosítva van, ha este kifárasztjuk doromboló kedvencünket. A legjobb és legbiztonságosabb, ha együtt játsszunk cicánkkal, de akadnak játékok, amelyek a magányos órák unalom űzői.
 
A kölykök játéka nagyon fontos. Amikor egymást kergetik, birkóznak, közben szocializálódnak és sok mindent tanulnak a védekezésről, támadásról, zsákmányszerzésről. Ha új gazdára talál a cica, akkor immár a tulajdonos feladata, hogy közös játékkal erősítse kapcsolatát kedvencével és egyben testmozgást biztosítson macskájának.
 
Az állatos üzletekben se szeri, se száma a különböző készen kapható játékoknak. Ezek szinte mind elszórakoztatják egy ideig kedvencünket, de jó néhány közülük csak a gazda érzékeinek szól. Például az egér alakú játéknál jobb egy labda. A macska ugyan érzékeli egy egerentyű alakját, de az számára messze nem olyan fontos információ, mint a játék szaga, vagy a mozgása. Ami viszont mozog, az szinte mindig zsákmány, és ha nem ehető, akkor játék. Ezért bármi, ami gurul, az a nagy kedvencek közé tartozhat. A műanyag labdák – nem kemény gumik és nem nagyobbak, mint 5 centiméter átmérőjűek – kiváló játékok, kicsit pattognak, de elég puhák, hogy a cica akár a szájába vegye. Ne használjunk “szőrös” labdát, mert a heves harc közben macskánk letépheti és lenyelheti a műanyag darabkát, ami veszélyes lehet. A labdák között kaphatóak csörgősek is, némely cica imádja az ilyet, más macskák viszont félnek tőle. A felül nyitott csőrendszerben guruló labdák is elszórakoztatják a cicát, sőt, mivel ez kissé zajos játék, a gazdát is.
 
Játsszunk együtt!
Ne sajnáljuk az időt a közös játékhoz. Akár egy ügyesen mozgatott fürdőköpeny zsinór is megteszi, vagy egy-két papírzsebkendő – cicánk addig pofozza a mozgó zsákmányt, amíg bele nem fárad. Lehet, hogy némi szeméttel is jár a közös játék, az is előfordul, hogy mástól veszi el időnket, de megéri, mert nagy öröm ez macskának és gazdájának is. Ráadásul a cica legtöbb játéka igényli is a gazda jelenlétét. A zsinóros vagy rugós játékokkal például csak felügyelet mellett játszhat kedvencünk, mert ezekbe belegabalyodhat, vagy magára ránthatja őket, és ez életveszélyes is lehet.
 
Egy kóbor madártoll – micsoda remek, titkokat rejtő illata lehet – szintén a pofozható, dobálható játékot jelenti. Ha egy botra kötünk egy lebegő pávatollat, és ezt mozgatjuk macskánk orra előtt, akkor cicánk órákig képes játszani ezzel az egyszerű játékkal. De mivel itt is belegabalyodhat a zsinórba, ez is gazdás játék, ahogy az olyan üzletekben kapható labda is, amely rugóval a kaparófára vagy a bútorra erősíthető. Ez az egyszerű szerkezet – mivel remekül ugrál – szintén sok macsek kedvence, de nagyon kell vigyáznunk, hogy a rugós részt mindenképpen erősen rögzítsük. Ha játék közben valami rádől a cicára, az egyrészt veszélyes, másrészt a baleset egy életre elveszi a cica kedvét attól a játéktól, sőt, félni fog tőle, és ezért kerüli.
 
Akadnak olyan macskák, amelyek remekül elszórakoznak a vízzel is. Néha elég, ha a vízcsapot hagyjuk vékonyan csorogni, és azzal órákig elpancsol kedvencünk, máskor a horgászás is remek szórakozás. Ám ezek a játékok is csak felügyelet mellett játszhatók. A magányosan halászó macska belegalyodhat a zsinórba, az okosabb doromboló kedvencek pedig még a csapot is képesek kinyitni. Mások a toalettet húzogatják nagy érdeklődéssel. A macskák természetesen könnyen megtaníthatóak a pedálnyomkodásra, így az eledeladagoló kezelésére is. De ha rákapnak az ilyen szórakozásra, és egyedül maradnak, akkor az utóbbi könnyen árthat cicánk vonalainak, az előbbi viszont vízóránkat pörgeti fel. Néhány kényes jószág azonban csak undorral rázza a mancsát a víz közelében, őket biztosan nem tudjuk rábírni a vizes játékokra.
 
Egyedül se unatkozzon!
Gurulós játékot otthon is eszkábálhatunk. Egy egyszerű, összegyűrt ezüst papírgalacsin is órákig leköti házi tigrisünk figyelmét, vagy egy összegyűrt papírzacskó is. Ezek kellemesen zörögnek, szájban szállíthatóak, könnyűek, így dobálhatók. Ha egy lefektetett cipős dobozt, vagy papírszatyrot hagyunk a szoba közepén, egészen biztos, hogy cirmosunk hamarosan bújócskázni kezd benne. Néhány kartondobozból egész alagútrendszert építhetünk, ha mindkét oldalon kivágjuk a lefelé fordított skatulyákat. A nyílások legyenek olyan nagyok, hogy cicánk feje könnyedén átférjen a résen. A bújócska-alagútba betehetjük a labdát, így az garantáltan nem gurul be a szekrény elérhetetlen aljába. Ha egyedül hagyjuk ezekkel a játékokkal cicánkat, ügyeljünk, hogy olyan könnyű anyagokból álljon a a szórakoztató eszköz, amibe a cica nem szorul be, vagy ha igen, könnyen kiszabadul egyedül is.
 
A pamutgombolyag ugyan jó néhány giccses cicás festmény kedvenc témája, de semmiképpen nem ajánlott a cicáknak. A fonalat macskánk lenyelheti, sőt, a zsinórba, damilba bele is gabalyodhat, ami életveszélyes lehet. Azt talán mondanunk sem kell, hogy ne használjunk festett, pácolt, lakkozott eszközöket, és a játéknál kerüljük az éles dolgokat.